Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX50-10-52-R
CTX50-10-52-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX50-10-52-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 50UH 13.9A 12.4 MOHM
Datasheet Download
CTX50-10-52-R.pdf
Availability of CTX50-10-52-R
QUANTITY
CTX50-10-52-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX50-10-52-R
Internal Part NumberEIS-CTX50-10-52-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package504
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series-
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance50µH
Tolerance±20%
Current Rating13.9A
Current - Saturation12.7A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)12.4 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.870" Dia x 0.839" W (47.50mm x 21.30mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX50-10-52-R
Related LinksCTX50-, CTX50-10-52-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX50-10-52-R Details Description
Related parts for CTX50-10-52-R
RES 374K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 128POS R/A T/H GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 900NH 18A 2.65 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 127 TYPED 37POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V LFPAK datasheet.pdf
IC AUD SOC 32BIT 4CH 100LQFP datasheet.pdf
BLZP 5.08/11/90F SN BK BX datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 390MA 1.48 OHM datasheet.pdf
RES SMD 13.32K OHM 0.16W 2512 datasheet.pdf