Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX50-5-52M-R
CTX50-5-52M-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX50-5-52M-R
Brief Description
FIXED IND 50UH 7.6A 24.8 MOHM TH
Datasheet Download
CTX50-5-52M-R.pdf
Availability of CTX50-5-52M-R
QUANTITY
CTX50-5-52M-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX50-5-52M-R
Internal Part NumberEIS-CTX50-5-52M-R
Standard Package36
Material - CorePowdered Iron
Inductance50µH
Tolerance±20%
Current Rating7.6A
Current - Saturation9.4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)24.8 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.394" L x 0.854" W (35.40mm x 21.70mm)
Height - Seated (Max)1.327" (33.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX50-5-52M-R
Related LinksCTX50-, CTX50-5-52M-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX50-5-52M-R Details Description
Related parts for CTX50-5-52M-R
RELAY AUTOMOTIVE SPST 10A 24V datasheet.pdf
IC REG BOOST 3.3V 0.3A SOT23-3 datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 2.2MM 8.0" datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM datasheet.pdf
500 TB SOC MATCH/TX datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS DPST-NO 10A datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 150W datasheet.pdf