Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX50-7-52-R
CTX50-7-52-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX50-7-52-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 50UH 10.5A 16.3 MOHM
Datasheet Download
CTX50-7-52-R.pdf
Availability of CTX50-7-52-R
QUANTITY
CTX50-7-52-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX50-7-52-R
Internal Part NumberEIS-CTX50-7-52-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package36
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series-
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance50µH
Tolerance±20%
Current Rating10.5A
Current - Saturation10.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)16.3 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.535" Dia x 0.661" W (39.00mm x 16.80mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX50-7-52-R
Related LinksCTX50-, CTX50-7-52-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX50-7-52-R Details Description
Related parts for CTX50-7-52-R
RES SMD 24 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
TRANSFORMER 1:1:1 500UH 10VUS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 20V datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 1.5KV DARL 8-SMD BJ datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
REED RELAY SPDT CHANGE 12V ATEX datasheet.pdf