Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX50-7-52-R
CTX50-7-52-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX50-7-52-R
Brief Description
FIXED IND 50UH 10.5A 16.3 MOHM
Datasheet Download
CTX50-7-52-R.pdf
Availability of CTX50-7-52-R
QUANTITY
CTX50-7-52-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX50-7-52-R
Internal Part NumberEIS-CTX50-7-52-R
Standard Package36
Material - CorePowdered Iron
Inductance50µH
Tolerance±20%
Current Rating10.5A
Current - Saturation10.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)16.3 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.535" Dia x 0.661" W (39.00mm x 16.80mm)
Height - Seated (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX50-7-52-R
Related LinksCTX50-, CTX50-7-52-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX50-7-52-R Details Description
Related parts for CTX50-7-52-R
SOCKET PWR ENTRY 2P 1.5MM SNAPIN datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS DUAL 1MM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 98POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf