Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX50-7-52M-R
CTX50-7-52M-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX50-7-52M-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 50UH 10.5A 16.3 MOHM
Datasheet Download
CTX50-7-52M-R.pdf
Availability of CTX50-7-52M-R
QUANTITY
CTX50-7-52M-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX50-7-52M-R
Internal Part NumberEIS-CTX50-7-52M-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series-
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance50µH
Tolerance±20%
Current Rating10.5A
Current - Saturation10.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)16.3 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.394" L x 0.854" W (35.40mm x 21.70mm)
Height - Seated (Max)1.587" (40.30mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX50-7-52M-R
Related LinksCTX50-, CTX50-7-52M-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX50-7-52M-R Details Description
Related parts for CTX50-7-52M-R
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 423V 20KA DISC 25MM datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 43.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 26POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf