Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX50-7-52M-R
CTX50-7-52M-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX50-7-52M-R
Brief Description
FIXED IND 50UH 10.5A 16.3 MOHM
Datasheet Download
CTX50-7-52M-R.pdf
Availability of CTX50-7-52M-R
QUANTITY
CTX50-7-52M-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX50-7-52M-R
Internal Part NumberEIS-CTX50-7-52M-R
Standard Package45
Material - CorePowdered Iron
Inductance50µH
Tolerance±20%
Current Rating10.5A
Current - Saturation10.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)16.3 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.394" L x 0.854" W (35.40mm x 21.70mm)
Height - Seated (Max)1.587" (40.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX50-7-52M-R
Related LinksCTX50-, CTX50-7-52M-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX50-7-52M-R Details Description
Related parts for CTX50-7-52M-R
CONN HEADER LOPROFILE 41POS .100 datasheet.pdf
CONV DC-DC 48V IN 1.8V OUT 20W datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 560MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 5.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 80W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
LED HDWR STANDOFF 3MM/5MM BLACK datasheet.pdf