Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX750-1-52M-R
CTX750-1-52M-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX750-1-52M-R
Brief Description
FIXED IND 750UH 1.8A 434 MOHM TH
Datasheet Download
CTX750-1-52M-R.pdf
Availability of CTX750-1-52M-R
QUANTITY
CTX750-1-52M-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX750-1-52M-R
Internal Part NumberEIS-CTX750-1-52M-R
Standard Package45
Material - CorePowdered Iron
Inductance750µH
Tolerance±20%
Current Rating1.8A
Current - Saturation2.4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)434 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.394" L x 0.854" W (35.40mm x 21.70mm)
Height - Seated (Max)1.244" (31.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX750-1-52M-R
Related LinksCTX750-, CTX750-1-52M-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX750-1-52M-R Details Description
Related parts for CTX750-1-52M-R
IC OPAMP VFB 40MHZ 8SOIC datasheet.pdf
EMULATOR EPROM ECONOROM III 512K datasheet.pdf
RES SMD 0.91 OHM 5% 2W 1020 datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 1A datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf