AVX Corporation CTZ3S-10B-W1
CTZ3S-10B-W1 picture photo
Mfg. Part Number
CTZ3S-10B-W1
Manufacturer
Product Category
Trimmers, Variable Capacitors
Brief Description
CAP TRIMMER 1.5-10PF 25V SMD
Datasheet Download
CTZ3S-10B-W1.pdf
Availability of CTZ3S-10B-W1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CTZ3S-10B-W1 Order Process
Ship out your order
Specifications of CTZ3S-10B-W1
Internal Part NumberEIS-CTZ3S-10B-W1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTrimmers, Variable Capacitors
SeriesCTZ, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance Range1.5 ~ 10pF
Adjustment TypeTop Adjustment
Voltage - Rated25V
Size / DimensionRectangular - 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesLow Profile
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTZ3S-10B-W1
Related LinksCTZ3S-, CTZ3S-10B-W1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
CTZ3S-10B-W1 Details Description
Related parts for CTZ3S-10B-W1
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE EMC/RFI 130A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES 481 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 27COND 0.100" datasheet.pdf
SWITCH KEY LOCK SP5T datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
OSC XO 12.288MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
WIRE BUS BAR 38AWG 100' datasheet.pdf
LED UV 385NM 700MA SMD datasheet.pdf