AVX Corporation CTZ3S-40C-B
CTZ3S-40C-B picture photo
Mfg. Part Number
CTZ3S-40C-B
Manufacturer
Product Category
Trimmers, Variable Capacitors
Brief Description
CAP TRIMMER 4.5-40PF 25V SMD
Datasheet Download
CTZ3S-40C-B.pdf
Availability of CTZ3S-40C-B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CTZ3S-40C-B Order Process
Ship out your order
Specifications of CTZ3S-40C-B
Internal Part NumberEIS-CTZ3S-40C-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTrimmers, Variable Capacitors
SeriesCTZ, Kyocera
PackagingBulk
Capacitance Range4.5 ~ 40pF
Adjustment TypeTop Adjustment
Voltage - Rated25V
Size / DimensionRectangular - 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesLow Profile
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTZ3S-40C-B
Related LinksCTZ3S, CTZ3S-40C-B Datasheet, AVX Corporation Distributor
CTZ3S-40C-B Details Description
Related parts for CTZ3S-40C-B
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 200KM W/FC/PC CON datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4K FLASH 28QFN datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 270MA 4.44 OHM datasheet.pdf
HDM/FA SAPR 180F BENCH G CUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf