AVX Corporation CTZ3S-40C-X1-PF
CTZ3S-40C-X1-PF picture photo
Mfg. Part Number
CTZ3S-40C-X1-PF
Manufacturer
Product Category
Trimmers, Variable Capacitors
Brief Description
CAP TRIMMER 4.5-40PF 25V SMD
Datasheet Download
CTZ3S-40C-X1-PF.pdf
Availability of CTZ3S-40C-X1-PF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CTZ3S-40C-X1-PF Order Process
Ship out your order
Specifications of CTZ3S-40C-X1-PF
Internal Part NumberEIS-CTZ3S-40C-X1-PF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTrimmers, Variable Capacitors
SeriesCTZ, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance Range4.5 ~ 40pF
Adjustment TypeTop Adjustment
Voltage - Rated25V
Size / DimensionRectangular - 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesLow Profile
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTZ3S-40C-X1-PF
Related LinksCTZ3S-4, CTZ3S-40C-X1-PF Datasheet, AVX Corporation Distributor
CTZ3S-40C-X1-PF Details Description
Related parts for CTZ3S-40C-X1-PF
IC OPAMP SAMPLE HOLD 15MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.048V SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V 10% BX 0805 datasheet.pdf
RES 215K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.5A 8HTSOP-J datasheet.pdf