AVX Corporation CU01311R0BAT2A
CU01311R0BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
CU01311R0BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1PF 25V NP0 0201
Datasheet Download
CU01311R0BAT2A.pdf
Availability of CU01311R0BAT2A
QUANTITY
CU01311R0BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of CU01311R0BAT2A
Internal Part NumberEIS-CU01311R0BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCU Series RF Capacitors
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CU01311R0BAT2A
Related LinksCU01311, CU01311R0BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
CU01311R0BAT2A Details Description
Related parts for CU01311R0BAT2A
RES SMD 147K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
STANDARD 7 POSITION DIP SWITCH datasheet.pdf
IC 8051 MCU 8K FLASH 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 50POS datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf