Cherry CU103601
CU103601 picture photo
Mfg. Part Number
CU103601
Manufacturer
Product Category
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
Brief Description
SENSOR MAGN PROG 5VDC RANGE 180
Datasheet Download
CU103601.pdf
Availability of CU103601
QUANTITY
CU103601 Order Process
Ship out your order
Specifications of CU103601
Internal Part NumberEIS-CU103601
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPosition Sensors - Angle, Linear Position Measuring
Series-
For MeasuringAngle
TechnologyHall Effect
Rotation Angle - Electrical, Mechanical0° ~ 180°, Continuous
Linear Range-
OutputAnalog Voltage
Output SignalClockwise Increase
Actuator TypeExternal Magnet, Included
Linearity±3.5%
Resistance (Ohms)-
Resistance Tolerance-
Voltage - Supply5V
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleConnector
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CU103601
Related LinksCU10, CU103601 Datasheet, Cherry Distributor
CU103601 Details Description
Related parts for CU103601
CONVERTER DC/DC 5V 125W OUT T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 12UF 20% 200V SMD datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN RP SMA JACK STR 50OHM PCB datasheet.pdf