AVX Corporation CU10Y11R8BAT2A
CU10Y11R8BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
CU10Y11R8BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.8PF 16V NP0 01005
Datasheet Download
CU10Y11R8BAT2A.pdf
Availability of CU10Y11R8BAT2A
QUANTITY
CU10Y11R8BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of CU10Y11R8BAT2A
Internal Part NumberEIS-CU10Y11R8BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCU Series RF Capacitors
Standard Package40,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CU10Y11R8BAT2A
Related LinksCU10Y11, CU10Y11R8BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
CU10Y11R8BAT2A Details Description
Related parts for CU10Y11R8BAT2A
INTEGRAPH SCHEM SYNTH/SIM LIBRA datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC COMP R-RINOUT QUAD 16-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 25NS 28SOIC datasheet.pdf
OSC XO 58.802MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 430K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
DIODE MODULE 800V 60A datasheet.pdf