Toshiba Semiconductor & Storage CUS10S40,H3F
CUS10S40,H3F picture photo
Mfg. Part Number
CUS10S40,H3F
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A USC
Datasheet Download
CUS10S40,H3F.pdf
Availability of CUS10S40,H3F
QUANTITY
CUS10S40,H3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CUS10S40,H3F
Internal Part NumberEIS-CUS10S40,H3F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductToshiba - Schottky Barrier Diodes
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If400mV @ 500mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr150µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F120pF @ 0V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageUSC
Operating Temperature - Junction125°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CUS10S40,H3F
Related LinksCUS10S, CUS10S40,H3F Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
CUS10S40,H3F Details Description
Related parts for CUS10S40,H3F
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.8A DPAK datasheet.pdf
CAP CER 62PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SERVER RS232-ETHERNET datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
RES 118K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 21 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
12V DC WATER PUMP datasheet.pdf
3300UF 63V 25X50 85C SI datasheet.pdf