Bourns Inc. CV201210-1R2K
CV201210-1R2K picture photo
Mfg. Part Number
CV201210-1R2K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 50MA 500 MOHM
Datasheet Download
CV201210-1R2K.pdf
Availability of CV201210-1R2K
QUANTITY
CV201210-1R2K Order Process
Ship out your order
Specifications of CV201210-1R2K
Internal Part NumberEIS-CV201210-1R2K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCV201210
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance1.2µH
Tolerance±10%
Current Rating50mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)500 mOhm Max
Q @ Freq45 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant65MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.041" (1.05mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CV201210-1R2K
Related LinksCV2012, CV201210-1R2K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CV201210-1R2K Details Description
Related parts for CV201210-1R2K
FIXED IND 180NH 140MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED 2MM BI-LEVEL YLW/GRN DIFF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK ISO VM 20TSSOP datasheet.pdf
S-BRACKET VERTICAL FOR E3T-S datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 1.43KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 1HV(15KV) SKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 168BGA datasheet.pdf
680UF 25V 10X16MM 105C 2000H datasheet.pdf