Bourns Inc. CV201210-R39K
CV201210-R39K picture photo
Mfg. Part Number
CV201210-R39K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 390NH 200MA 650 MOHM
Datasheet Download
CV201210-R39K.pdf
Availability of CV201210-R39K
QUANTITY
CV201210-R39K Order Process
Ship out your order
Specifications of CV201210-R39K
Internal Part NumberEIS-CV201210-R39K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCV201210
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance390nH
Tolerance±10%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)650 mOhm Max
Q @ Freq25 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant135MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.041" (1.05mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CV201210-R39K
Related LinksCV2012, CV201210-R39K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CV201210-R39K Details Description
Related parts for CV201210-R39K
CONN HEADER VERT 100POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 20W datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf