Bourns Inc. CV201210-R39K
CV201210-R39K picture photo
Mfg. Part Number
CV201210-R39K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 390NH 200MA 650 MOHM
Datasheet Download
CV201210-R39K.pdf
Availability of CV201210-R39K
QUANTITY
CV201210-R39K Order Process
Ship out your order
Specifications of CV201210-R39K
Internal Part NumberEIS-CV201210-R39K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCV201210
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance390nH
Tolerance±10%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)650 mOhm Max
Q @ Freq25 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant135MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.041" (1.05mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CV201210-R39K
Related LinksCV2012, CV201210-R39K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CV201210-R39K Details Description
Related parts for CV201210-R39K
IC SRAM 16KBIT 55NS 64TQFP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 15A TO220F datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CABINET STEEL 12.7X60.1X72.1 GRY datasheet.pdf
CAP ALUM 220000UF 20% 50V SCREW datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 165 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER SFC 3/21 MC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Crystal 50.0000MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA SHTH RAPRAP SILI datasheet.pdf