Crystek Corporation CVCO33BE-2400-2500
CVCO33BE-2400-2500 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO33BE-2400-2500
Manufacturer
Product Category
VCOs (Voltage Controlled Oscillators)
Brief Description
VCO 2400-2500
Datasheet Download
CVCO33BE-2400-2500.pdf
Availability of CVCO33BE-2400-2500
QUANTITY
CVCO33BE-2400-2500 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO33BE-2400-2500
Internal Part NumberEIS-CVCO33BE-2400-2500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Controlled Oscillators (VCO) Selection Techniques Overview
RoHS InformationCVCO33 Certificate of Compliance
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyVCOs (Voltage Controlled Oscillators)
SeriesCVCO33
PackagingCut Strip
Frequency Range2400 ~ 2500 MHz
Frequency - Center2450MHz
Tuning Voltage (VDC)0 ~ 3 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-20
Icc Max19mA (Typ)
Kvco (MHz/V)5
Power (dBm)3 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-96
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case12-SMD, No Lead
Size / Dimension0.300" L x 0.300" W (7.62mm x 7.62mm)
Height0.079" (2.00mm)
Voltage - Supply3V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO33BE-2400-2500
Related LinksCVCO33BE-, CVCO33BE-2400-2500 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO33BE-2400-2500 Details Description
Related parts for CVCO33BE-2400-2500
CONN HDR 50 PIN GOLD VERT WW datasheet.pdf
CONN DB78 FEMALE HD CRIMP TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 5V 10MM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
04+04 DIL HORIZ SOCKET datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf