Crystek Corporation CVCO55BE-0800-1600
CVCO55BE-0800-1600 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55BE-0800-1600
Manufacturer
Product Category
VCOs (Voltage Controlled Oscillators)
Brief Description
OSC VCO 800-1600MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55BE-0800-1600.pdf
Availability of CVCO55BE-0800-1600
QUANTITY
CVCO55BE-0800-1600 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55BE-0800-1600
Internal Part NumberEIS-CVCO55BE-0800-1600
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Controlled Oscillators (VCO) Selection Techniques Overview
RoHS InformationCVCO55 Certificate of Compliance
Featured ProductVoltage Controlled Oscillators
Standard Package5
Category Crystals and Oscillators
FamilyVCOs (Voltage Controlled Oscillators)
SeriesCVCO55
PackagingCut Strip
Frequency Range800 ~ 1600MHz
Frequency - Center1200MHz
Tuning Voltage (VDC)0.5 ~ 19 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-10
Icc Max30mA
Kvco (MHz/V)2
Power (dBm)6 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-100
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.150" (3.81mm)
Voltage - Supply11.5V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55BE-0800-1600
Related LinksCVCO55BE-, CVCO55BE-0800-1600 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55BE-0800-1600 Details Description
Related parts for CVCO55BE-0800-1600
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC 12-BIT GEN/CHKER 20PLCC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.75A 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 12DFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.81MM datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.147" NYLON 2.92MM datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.013UF RADIAL datasheet.pdf