Crystek Corporation CVCO55BE-1550-2050
CVCO55BE-1550-2050 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55BE-1550-2050
Brief Description
OSC VCO 1550-2050MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55BE-1550-2050.pdf
Availability of CVCO55BE-1550-2050
QUANTITY
CVCO55BE-1550-2050 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55BE-1550-2050
Internal Part NumberEIS-CVCO55BE-1550-2050
PackagingCut Strip
Frequency Range1550 ~ 2050MHz
Frequency - Center1800MHz
Tuning Voltage (VDC)0.5 ~ 15.5 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Icc Max30mA
Kvco (MHz/V)0.5
Power (dBm)2.5 ±2.5
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-102
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.150" (3.81mm)
Voltage - Supply8V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55BE-1550-2050
Related LinksCVCO55BE-, CVCO55BE-1550-2050 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55BE-1550-2050 Details Description
Related parts for CVCO55BE-1550-2050
RES SMD 59 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HOUSING FOR MX25 SERIES datasheet.pdf
IC CAN-TRANSCEIVER 1MBAUD 8DSO datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 48V datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6POS 15MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET PHIL/SLOT 6PC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4PDT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 70PF 9KV R85 AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf