Crystek Corporation CVCO55BE-1640-1840
CVCO55BE-1640-1840 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55BE-1640-1840
Brief Description
OSC VCO 1640-1840MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55BE-1640-1840.pdf
Availability of CVCO55BE-1640-1840
QUANTITY
CVCO55BE-1640-1840 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55BE-1640-1840
Internal Part NumberEIS-CVCO55BE-1640-1840
PackagingCut Strip
Frequency Range1640 ~ 1840MHz
Frequency - Center1740MHz
Tuning Voltage (VDC)0.5 ~ 4.5 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Icc Max10mA
Kvco (MHz/V)1.5
Power (dBm)3 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-101
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.150" (3.81mm)
Voltage - Supply5V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55BE-1640-1840
Related LinksCVCO55BE-, CVCO55BE-1640-1840 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55BE-1640-1840 Details Description
Related parts for CVCO55BE-1640-1840
IDC CABLE - MSR26K/MC26M/MPD26K datasheet.pdf
IC DGTL POT 100K 128TAPS SC70-5 datasheet.pdf
Crystal 36.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A DL 16-MSOP datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
DRIVER PULLEY datasheet.pdf
ADAPTER X/M 7MM/3.5MM 18GHZ datasheet.pdf