Crystek Corporation CVCO55BE-1650-1850
CVCO55BE-1650-1850 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55BE-1650-1850
Brief Description
OSC VCO 1650-1850MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55BE-1650-1850.pdf
Availability of CVCO55BE-1650-1850
QUANTITY
CVCO55BE-1650-1850 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55BE-1650-1850
Internal Part NumberEIS-CVCO55BE-1650-1850
PackagingCut Strip
Frequency Range1650 ~ 1850MHz
Frequency - Center1750MHz
Tuning Voltage (VDC)0.5 ~ 10 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-12
Icc Max25mA
Kvco (MHz/V)3
Power (dBm)3 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-105
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.150" (3.81mm)
Voltage - Supply5V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55BE-1650-1850
Related LinksCVCO55BE-, CVCO55BE-1650-1850 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55BE-1650-1850 Details Description
Related parts for CVCO55BE-1650-1850
IC SRAM 4MBIT 10NS 36SOJ datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RES 32.5K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SBR 60V 3A POWERDI123 datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
BATT VRLA 12V 20AH datasheet.pdf
BOX PIN HSG 60 POS 100 C/L datasheet.pdf