Crystek Corporation CVCO55BE-1650-2050
CVCO55BE-1650-2050 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55BE-1650-2050
Brief Description
OSC VCO 1650-2050MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55BE-1650-2050.pdf
Availability of CVCO55BE-1650-2050
QUANTITY
CVCO55BE-1650-2050 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55BE-1650-2050
Internal Part NumberEIS-CVCO55BE-1650-2050
PackagingCut Strip
Frequency Range1650 ~ 2050MHz
Frequency - Center1850MHz
Tuning Voltage (VDC)0 ~ 20 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Icc Max25mA
Kvco (MHz/V)0.5
Power (dBm)-4 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-105
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.150" (3.81mm)
Voltage - Supply8V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55BE-1650-2050
Related LinksCVCO55BE-, CVCO55BE-1650-2050 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55BE-1650-2050 Details Description
Related parts for CVCO55BE-1650-2050
CONN RCPT .100" 13POS SNGL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
INSULATION PUNCH (I2 DIE) datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.46A 108 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf