Crystek Corporation CVCO55BE-1896-1924
CVCO55BE-1896-1924 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55BE-1896-1924
Manufacturer
Product Category
VCOs (Voltage Controlled Oscillators)
Brief Description
OSC VCO 1896-1924MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55BE-1896-1924.pdf
Availability of CVCO55BE-1896-1924
QUANTITY
CVCO55BE-1896-1924 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55BE-1896-1924
Internal Part NumberEIS-CVCO55BE-1896-1924
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Controlled Oscillators (VCO) Selection Techniques Overview
RoHS InformationCVCO55 Certificate of Compliance
Featured ProductVoltage Controlled Oscillators
Standard Package5
Category Crystals and Oscillators
FamilyVCOs (Voltage Controlled Oscillators)
SeriesCVCO55
PackagingCut Strip
Frequency Range1896 ~ 1924MHz
Frequency - Center1910MHz
Tuning Voltage (VDC)0.3 ~ 4.7 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Icc Max33mA
Kvco (MHz/V)3
Power (dBm)4 ±2.5
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-104
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.150" (3.81mm)
Voltage - Supply5V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55BE-1896-1924
Related LinksCVCO55BE-, CVCO55BE-1896-1924 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55BE-1896-1924 Details Description
Related parts for CVCO55BE-1896-1924
RES 12.7K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 150MW 0603 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND YELLOW datasheet.pdf
IC ADC 14BIT DUAL UNIPOL 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT PIN datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 10MM datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf