Crystek Corporation CVCO55BE-2300-2575
CVCO55BE-2300-2575 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55BE-2300-2575
Brief Description
OSC VCO 2300-2575MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55BE-2300-2575.pdf
Availability of CVCO55BE-2300-2575
QUANTITY
CVCO55BE-2300-2575 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55BE-2300-2575
Internal Part NumberEIS-CVCO55BE-2300-2575
Featured ProductVoltage Controlled Oscillators
Standard Package5
PackagingCut Strip
Frequency Range2300 ~ 2575MHz
Frequency - Center2437.5MHz
Tuning Voltage (VDC)0.5 ~ 18 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Icc Max30mA
Kvco (MHz/V)1
Power (dBm)0 ±3
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-102
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.150" (3.81mm)
Voltage - Supply8V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55BE-2300-2575
Related LinksCVCO55BE-, CVCO55BE-2300-2575 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55BE-2300-2575 Details Description
Related parts for CVCO55BE-2300-2575
DIODE ZENER 5.1V 250MW SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
ROLLER LEVER HEAD FOR WL SERIES datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 700MA 220 MOHM datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 60VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/40W CARBON LOG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
ETH SW 4PORT 10/100M +2 S.M ST datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 15D OLIVE datasheet.pdf
SCHOTTKY - D2PAK-E3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf