Crystek Corporation CVCO55BE-2560-2920
CVCO55BE-2560-2920 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55BE-2560-2920
Manufacturer
Product Category
VCOs (Voltage Controlled Oscillators)
Brief Description
OSC VCO 2560-2920MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55BE-2560-2920.pdf
Availability of CVCO55BE-2560-2920
QUANTITY
CVCO55BE-2560-2920 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55BE-2560-2920
Internal Part NumberEIS-CVCO55BE-2560-2920
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Controlled Oscillators (VCO) Selection Techniques Overview
RoHS InformationCVCO55 Certificate of Compliance
Featured ProductVoltage Controlled Oscillators
Standard Package5
Category Crystals and Oscillators
FamilyVCOs (Voltage Controlled Oscillators)
SeriesCVCO55
PackagingCut Strip
Frequency Range2560 ~ 2920MHz
Frequency - Center2740MHz
Tuning Voltage (VDC)0 ~ 18 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-10
Icc Max35mA
Kvco (MHz/V)0.5
Power (dBm)0 ±3
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-102
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.150" (3.81mm)
Voltage - Supply8V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55BE-2560-2920
Related LinksCVCO55BE-, CVCO55BE-2560-2920 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55BE-2560-2920 Details Description
Related parts for CVCO55BE-2560-2920
CONN SPRING 19POS SNGL .137 PCB datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARD EDGE 44POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
EMITTER IR 870NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
THYRISTOR STUD 70A 800V TO-94 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X7T 1206 datasheet.pdf
ATMEGA2560 MEGA PRO 3.3V/8MHZ datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MA300 datasheet.pdf
M801 3C 3#20HD SKT RECP THRD datasheet.pdf
LED 1/2" DOME RED 230VAC TERM datasheet.pdf