Crystek Corporation CVCO55BE-2974-3274
CVCO55BE-2974-3274 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55BE-2974-3274
Brief Description
OSC VCO 2974-3274MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55BE-2974-3274.pdf
Availability of CVCO55BE-2974-3274
QUANTITY
CVCO55BE-2974-3274 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55BE-2974-3274
Internal Part NumberEIS-CVCO55BE-2974-3274
Featured ProductVoltage Controlled Oscillators
Standard Package5
PackagingCut Strip
Frequency Range2974 ~ 3274MHz
Frequency - Center3124MHz
Tuning Voltage (VDC)0.3 ~ 4.7 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-30
Icc Max27mA
Kvco (MHz/V)1.5
Power (dBm)0 ±3
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-93
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.150" (3.81mm)
Voltage - Supply5V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55BE-2974-3274
Related LinksCVCO55BE-, CVCO55BE-2974-3274 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55BE-2974-3274 Details Description
Related parts for CVCO55BE-2974-3274
IC DCODER/DEMUX DUAL 1:4 16-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
CASE PROFESSIONAL INSTALLER 30A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 517K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
GUIDE RAIL BASE - REAR FEED datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS DPST-NO 10A datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 150MA 3.6 OHM datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf