Crystek Corporation CVCO55BE-3050-3400
CVCO55BE-3050-3400 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55BE-3050-3400
Brief Description
OSC VCO 3050-3400MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55BE-3050-3400.pdf
Availability of CVCO55BE-3050-3400
QUANTITY
CVCO55BE-3050-3400 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55BE-3050-3400
Internal Part NumberEIS-CVCO55BE-3050-3400
PackagingCut Strip
Frequency Range3050 ~ 3400MHz
Frequency - Center3225MHz
Tuning Voltage (VDC)0.5 ~ 20 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Icc Max25mA
Kvco (MHz/V)2
Power (dBm)0 ±4
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-98
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.150" (3.81mm)
Voltage - Supply5V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55BE-3050-3400
Related LinksCVCO55BE-, CVCO55BE-3050-3400 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55BE-3050-3400 Details Description
Related parts for CVCO55BE-3050-3400
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
TAG MARKING BLANK 400/BX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 2A DO214AC datasheet.pdf
RES MO 1W 270K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
MODULE XFRMR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf