Crystek Corporation CVCO55CC-0895-0950
CVCO55CC-0895-0950 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55CC-0895-0950
Brief Description
OSC CRO 0895-0950 MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55CC-0895-0950.pdf
Availability of CVCO55CC-0895-0950
QUANTITY
CVCO55CC-0895-0950 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55CC-0895-0950
Internal Part NumberEIS-CVCO55CC-0895-0950
Standard Package1
PackagingCut Strip
Frequency Range895 ~ 950MHz
Frequency - Center922.5MHz
Tuning Voltage (VDC)0.3 ~ 4.7 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Icc Max43mA
Kvco (MHz/V)0.1 (Typ)
Power (dBm)-5.0 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-114
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.220" (5.59mm)
Voltage - Supply5V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55CC-0895-0950
Related LinksCVCO55CC-, CVCO55CC-0895-0950 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55CC-0895-0950 Details Description
Related parts for CVCO55CC-0895-0950
CAP FILM 0.027UF 1% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
LABEL LPAX INCH POUND datasheet.pdf
RES 5.05K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf