Crystek Corporation CVCO55CC-1260-1400
CVCO55CC-1260-1400 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55CC-1260-1400
Brief Description
OSC CRO 1260-1400 MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55CC-1260-1400.pdf
Availability of CVCO55CC-1260-1400
QUANTITY
CVCO55CC-1260-1400 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55CC-1260-1400
Internal Part NumberEIS-CVCO55CC-1260-1400
Standard Package1
PackagingCut Strip
Frequency Range1260 ~ 1400MHz
Frequency - Center1330MHz
Tuning Voltage (VDC)0.5 ~ 12 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-20
Icc Max25mA (Typ)
Kvco (MHz/V)0.5
Power (dBm)3 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-115
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.220" (5.59mm)
Voltage - Supply8V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55CC-1260-1400
Related LinksCVCO55CC-, CVCO55CC-1260-1400 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55CC-1260-1400 Details Description
Related parts for CVCO55CC-1260-1400
IC FPGA 61 I/O 84PLCC datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 8A DPAK datasheet.pdf
IC REG BOOST 5V 0.93A SYNC 6UMLP datasheet.pdf
PELTIER CP2,31,06,L1,RT,W4.5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 510NH 1.15A 135 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
REPAIR TOOL, Z-PACK datasheet.pdf
CAP POLY 180UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 10CIRC .375 datasheet.pdf
TV 39C 39#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
DSUB 25 F CRIMP F0 D FLOA TI datasheet.pdf