Crystek Corporation CVCO55CC-1277-1433
CVCO55CC-1277-1433 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55CC-1277-1433
Manufacturer
Product Category
VCOs (Voltage Controlled Oscillators)
Brief Description
OSC CRO 1277-1433 MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55CC-1277-1433.pdf
Availability of CVCO55CC-1277-1433
QUANTITY
CVCO55CC-1277-1433 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55CC-1277-1433
Internal Part NumberEIS-CVCO55CC-1277-1433
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Controlled Oscillators (VCO) Selection Techniques Overview
RoHS InformationCVCO55 Certificate of Compliance
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyVCOs (Voltage Controlled Oscillators)
SeriesCVCO55
PackagingCut Strip
Frequency Range1277 ~ 1433MHz
Frequency - Center1355MHz
Tuning Voltage (VDC)0.5 ~ 15 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-20
Icc Max25mA (Typ)
Kvco (MHz/V)0.5
Power (dBm)3 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-115
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.220" (5.59mm)
Voltage - Supply8V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55CC-1277-1433
Related LinksCVCO55CC-, CVCO55CC-1277-1433 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55CC-1277-1433 Details Description
Related parts for CVCO55CC-1277-1433
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.003 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC FPGA 202 I/O 272PBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 0.511 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
KIT MOTOR ROBOT LINE FOLLOWING datasheet.pdf
CAP FILM 0.0091UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf