Crystek Corporation CVCO55CC-1372-1427
CVCO55CC-1372-1427 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55CC-1372-1427
Brief Description
OSC CRO 1372-1427 MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55CC-1372-1427.pdf
Availability of CVCO55CC-1372-1427
QUANTITY
CVCO55CC-1372-1427 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55CC-1372-1427
Internal Part NumberEIS-CVCO55CC-1372-1427
PackagingCut Strip
Frequency Range1372 ~ 1427MHz
Frequency - Center1399.5MHz
Tuning Voltage (VDC)0.3 ~ 4.7 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Icc Max25mA (Typ)
Kvco (MHz/V)1
Power (dBm)3 ±3
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-112 (Max)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.220" (5.59mm)
Voltage - Supply5V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55CC-1372-1427
Related LinksCVCO55CC-, CVCO55CC-1372-1427 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55CC-1372-1427 Details Description
Related parts for CVCO55CC-1372-1427
IC OTP 1MBIT 45NS 40VSOP datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
FERRITE CHIP POWER 80 OHM SMD datasheet.pdf
IC PROXIMITY SWITCH PDSO-14 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 56 OHM 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" STACKER datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 95 I/O 208PQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf