Crystek Corporation CVCO55CC-1435-1491
CVCO55CC-1435-1491 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55CC-1435-1491
Brief Description
OSC CRO 1435-1491 MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55CC-1435-1491.pdf
Availability of CVCO55CC-1435-1491
QUANTITY
CVCO55CC-1435-1491 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55CC-1435-1491
Internal Part NumberEIS-CVCO55CC-1435-1491
PackagingCut Strip
Frequency Range1435 ~ 1491MHz
Frequency - Center1463MHz
Tuning Voltage (VDC)0.3 ~ 4.7 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Icc Max25mA (Typ)
Kvco (MHz/V)1
Power (dBm)3 ±3
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-112 (Max)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.220" (5.59mm)
Voltage - Supply5V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55CC-1435-1491
Related LinksCVCO55CC-, CVCO55CC-1435-1491 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55CC-1435-1491 Details Description
Related parts for CVCO55CC-1435-1491
CONN PLUG 6POS UNIV-MATE-N-LOK datasheet.pdf
DIODE PIN SWITCH 100V SOT-363 datasheet.pdf
QUICKIE datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 200V 10A ITO220 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 10V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 18POS 5A datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3575K 4SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS DUAL .100 STR datasheet.pdf