Crystek Corporation CVCO55CC-2122-2242
CVCO55CC-2122-2242 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55CC-2122-2242
Brief Description
OSC CRO 2122-2242 MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55CC-2122-2242.pdf
Availability of CVCO55CC-2122-2242
QUANTITY
CVCO55CC-2122-2242 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55CC-2122-2242
Internal Part NumberEIS-CVCO55CC-2122-2242
PackagingCut Strip
Frequency Range2122 ~ 2242MHz
Frequency - Center2182MHz
Tuning Voltage (VDC)0.5 ~ 4.5 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15 (Max)
Icc Max40mA
Kvco (MHz/V)1.5
Power (dBm)7 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-105
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.220" (5.59mm)
Voltage - Supply5V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55CC-2122-2242
Related LinksCVCO55CC-, CVCO55CC-2122-2242 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55CC-2122-2242 Details Description
Related parts for CVCO55CC-2122-2242
IC PWR SUPPLY SEQUENCER 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
KIT EVAL FIBER OPTICS 5MBD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
MOSF RF N CH 170V 50A M177 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 70POS SMD datasheet.pdf
S20 BLK PULL TIGHT SEAL 6" SEQ datasheet.pdf