| Internal Part Number | EIS-CVCO55CC-2207-2207 | |
| Packaging | Cut Strip | |
| Frequency Range | - | |
| Frequency - Center | 2207MHz | |
| Tuning Voltage (VDC) | 0.5 ~ 4.5 V | |
| 2nd Harmonic, Typ (dBc) | -20 | |
| Icc Max | 37mA | |
| Kvco (MHz/V) | 0.04 | |
| Power (dBm) | 4.5 ±1.5 | |
| Phase Noise Typ (dBc/Hz) | -118 | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 16-QFN, Variant | |
| Size / Dimension | 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm) | |
| Height | 0.220" (5.59mm) | |
| Voltage - Supply | 5V | |