Crystek Corporation CVCO55CC-2480-2960
CVCO55CC-2480-2960 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55CC-2480-2960
Manufacturer
Product Category
VCOs (Voltage Controlled Oscillators)
Brief Description
OSC CRO 2480-2960 MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55CC-2480-2960.pdf
Availability of CVCO55CC-2480-2960
QUANTITY
CVCO55CC-2480-2960 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55CC-2480-2960
Internal Part NumberEIS-CVCO55CC-2480-2960
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Controlled Oscillators (VCO) Selection Techniques Overview
RoHS InformationCVCO55 Certificate of Compliance
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyVCOs (Voltage Controlled Oscillators)
SeriesCVCO55
PackagingCut Strip
Frequency Range2480 ~ 2960MHz
Frequency - Center2720MHz
Tuning Voltage (VDC)0.5 ~ 18 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Icc Max35mA
Kvco (MHz/V)1
Power (dBm)7 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-106
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.220" (5.59mm)
Voltage - Supply8V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55CC-2480-2960
Related LinksCVCO55CC-, CVCO55CC-2480-2960 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55CC-2480-2960 Details Description
Related parts for CVCO55CC-2480-2960
IC REG LDO 5V 3A TO220-5 datasheet.pdf
BACKSHELL 37POS Q-LOCK MET PLAS datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 3.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 13.9KV TRANS 4-DIP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 68QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf