Crystek Corporation CVCO55CC-2620-2710
CVCO55CC-2620-2710 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55CC-2620-2710
Brief Description
OSC CRO 2620-2710 MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55CC-2620-2710.pdf
Availability of CVCO55CC-2620-2710
QUANTITY
CVCO55CC-2620-2710 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55CC-2620-2710
Internal Part NumberEIS-CVCO55CC-2620-2710
PackagingCut Strip
Frequency Range2620 ~ 2710MHz
Frequency - Center2665MHz
Tuning Voltage (VDC)0.5 ~ 4.5 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Icc Max40mA
Kvco (MHz/V)1.5
Power (dBm)3 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-108 (Max)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.220" (5.59mm)
Voltage - Supply5V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55CC-2620-2710
Related LinksCVCO55CC-, CVCO55CC-2620-2710 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55CC-2620-2710 Details Description
Related parts for CVCO55CC-2620-2710
CONN RECEPT 2POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 22 OHM 5% 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 866K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 250V RADIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf