Crystek Corporation CVCO55CC-2970-3230
CVCO55CC-2970-3230 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55CC-2970-3230
Brief Description
OSC CRO 2970-3230 MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55CC-2970-3230.pdf
Availability of CVCO55CC-2970-3230
QUANTITY
CVCO55CC-2970-3230 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55CC-2970-3230
Internal Part NumberEIS-CVCO55CC-2970-3230
PackagingCut Strip
Frequency Range2970 ~ 3230MHz
Frequency - Center3100MHz
Tuning Voltage (VDC)0.1 ~ 4.9 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-20
Icc Max40mA
Kvco (MHz/V)1.5
Power (dBm)6 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-100
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.220" (5.59mm)
Voltage - Supply5V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55CC-2970-3230
Related LinksCVCO55CC-, CVCO55CC-2970-3230 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55CC-2970-3230 Details Description
Related parts for CVCO55CC-2970-3230
CONNECTOR KITS datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 180MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TIP SOLDER DBL FLAT 1/8" FOR P2C datasheet.pdf
TRANS NPN 10V 5A TO-92MINI datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 8-DIP datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 10POS 2MM T/H datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 630MA 250VAC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf