Crystek Corporation CVCO55CC-3500-3700
CVCO55CC-3500-3700 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55CC-3500-3700
Brief Description
OSC CRO 3500-3700 MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55CC-3500-3700.pdf
Availability of CVCO55CC-3500-3700
QUANTITY
CVCO55CC-3500-3700 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55CC-3500-3700
Internal Part NumberEIS-CVCO55CC-3500-3700
Standard Package1
PackagingCut Strip
Frequency Range3500 ~ 3700MHz
Frequency - Center3600MHz
Tuning Voltage (VDC)0.1 ~ 16 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-20
Icc Max40mA
Kvco (MHz/V)2
Power (dBm)5 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-108
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.220" (5.59mm)
Voltage - Supply8V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55CC-3500-3700
Related LinksCVCO55CC-, CVCO55CC-3500-3700 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55CC-3500-3700 Details Description
Related parts for CVCO55CC-3500-3700
CAP ALUM 2200UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC OPAMP PGA 560KHZ RRO 10DFN datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 229 TYPE D 21POS datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf