Crystek Corporation CVCO55CL-0200-0400
CVCO55CL-0200-0400 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55CL-0200-0400
Brief Description
OSC VCO 200-400MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55CL-0200-0400.pdf
Availability of CVCO55CL-0200-0400
QUANTITY
CVCO55CL-0200-0400 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55CL-0200-0400
Internal Part NumberEIS-CVCO55CL-0200-0400
Featured ProductVoltage Controlled Oscillators
Standard Package5
PackagingCut Strip
Frequency Range200 ~ 400MHz
Frequency - Center300MHz
Tuning Voltage (VDC)0 ~ 5 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-10
Icc Max15mA
Kvco (MHz/V)4
Power (dBm)3 ±3
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-105
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.150" (3.81mm)
Voltage - Supply5V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55CL-0200-0400
Related LinksCVCO55CL-, CVCO55CL-0200-0400 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55CL-0200-0400 Details Description
Related parts for CVCO55CL-0200-0400
POT 50K OHM 1/20W LOGARITHMIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC FET SGL N-CH 6.5A 65V DPAK datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
CLIP STEEL 10A BLACK PHONE TIP datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf