Crystek Corporation CVCO55CL-0225-0425
CVCO55CL-0225-0425 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55CL-0225-0425
Brief Description
OSC VCO 225-425MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55CL-0225-0425.pdf
Availability of CVCO55CL-0225-0425
QUANTITY
CVCO55CL-0225-0425 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55CL-0225-0425
Internal Part NumberEIS-CVCO55CL-0225-0425
Featured ProductVoltage Controlled Oscillators
Standard Package5
PackagingCut Strip
Frequency Range225 ~ 425MHz
Frequency - Center325MHz
Tuning Voltage (VDC)0.5 ~ 6.5 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Icc Max15mA
Kvco (MHz/V)1
Power (dBm)3 ±3
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-100
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.150" (3.81mm)
Voltage - Supply7V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55CL-0225-0425
Related LinksCVCO55CL-, CVCO55CL-0225-0425 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55CL-0225-0425 Details Description
Related parts for CVCO55CL-0225-0425
CAP MICA 300PF 5% 500V 1812 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN PLUG 46POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC PWR SWITCH USB 0.7A 8WDFN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 3W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 220K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf