Crystek Corporation CVCO55CL-0260-0285
CVCO55CL-0260-0285 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55CL-0260-0285
Manufacturer
Product Category
VCOs (Voltage Controlled Oscillators)
Brief Description
OSC VCO 260-285MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55CL-0260-0285.pdf
Availability of CVCO55CL-0260-0285
QUANTITY
CVCO55CL-0260-0285 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55CL-0260-0285
Internal Part NumberEIS-CVCO55CL-0260-0285
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Controlled Oscillators (VCO) Selection Techniques Overview
RoHS InformationCVCO55 Certificate of Compliance
Featured ProductVoltage Controlled Oscillators
Standard Package5
Category Crystals and Oscillators
FamilyVCOs (Voltage Controlled Oscillators)
SeriesCVCO55
PackagingCut Strip
Frequency Range260 ~ 285MHz
Frequency - Center272.5MHz
Tuning Voltage (VDC)0.5 ~ 4.5 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Icc Max25mA
Kvco (MHz/V)3
Power (dBm)4.75 ±3.75
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-110
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.150" (3.81mm)
Voltage - Supply4.5V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55CL-0260-0285
Related LinksCVCO55CL-, CVCO55CL-0260-0285 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55CL-0260-0285 Details Description
Related parts for CVCO55CL-0260-0285
RES SMD 13K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 18V 2A TO220AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 2.5V 12A 30W OUTPUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 500 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 119.5X38.5MM 230VAC datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 1A SOLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf