Crystek Corporation CVCO55CL-0920-0980
CVCO55CL-0920-0980 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55CL-0920-0980
Brief Description
OSC VCO 920-980MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55CL-0920-0980.pdf
Availability of CVCO55CL-0920-0980
QUANTITY
CVCO55CL-0920-0980 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55CL-0920-0980
Internal Part NumberEIS-CVCO55CL-0920-0980
PackagingCut Strip
Frequency Range920 ~ 980MHz
Frequency - Center950MHz
Tuning Voltage (VDC)1 ~ 5 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-12
Icc Max35mA
Kvco (MHz/V)13
Power (dBm)5 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-105
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.150" (3.81mm)
Voltage - Supply5V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55CL-0920-0980
Related LinksCVCO55CL-, CVCO55CL-0920-0980 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55CL-0920-0980 Details Description
Related parts for CVCO55CL-0920-0980
RES SMD 73.2 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC BCD RATE MULTIPLIER 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
LED PRISM 2MM SQ HI INT GRN SMD datasheet.pdf
IC FPS PWR SWITCH 260W 9-SIPL datasheet.pdf
CAP ALUM 18UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 15VOUT 25W datasheet.pdf
MINI LATCH HSG 0.100" DUAL ROW datasheet.pdf