Crystek Corporation CVCO55CL-0925-0970
CVCO55CL-0925-0970 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55CL-0925-0970
Brief Description
OSC VCO 925-970MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55CL-0925-0970.pdf
Availability of CVCO55CL-0925-0970
QUANTITY
CVCO55CL-0925-0970 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55CL-0925-0970
Internal Part NumberEIS-CVCO55CL-0925-0970
PackagingCut Strip
Frequency Range925 ~ 970MHz
Frequency - Center947.5MHz
Tuning Voltage (VDC)0.5 ~ 4.5 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Icc Max20mA
Kvco (MHz/V)1.7
Power (dBm)5 ±3
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-110
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.150" (3.81mm)
Voltage - Supply5V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55CL-0925-0970
Related LinksCVCO55CL-, CVCO55CL-0925-0970 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55CL-0925-0970 Details Description
Related parts for CVCO55CL-0925-0970
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
POLISHING PAD ONE STEP datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM datasheet.pdf