Crystek Corporation CVCO55CL-1073-1086
CVCO55CL-1073-1086 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55CL-1073-1086
Brief Description
OSC VCO 1073-1086MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55CL-1073-1086.pdf
Availability of CVCO55CL-1073-1086
QUANTITY
CVCO55CL-1073-1086 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55CL-1073-1086
Internal Part NumberEIS-CVCO55CL-1073-1086
PackagingCut Strip
Frequency Range1073 ~ 1086MHz
Frequency - Center1079.5MHz
Tuning Voltage (VDC)0.5 ~ 4.5 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-30
Icc Max25mA
Kvco (MHz/V)0.5
Power (dBm)-2.5 ±1.5
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-115
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.220" (5.59mm)
Voltage - Supply5V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55CL-1073-1086
Related LinksCVCO55CL-, CVCO55CL-1073-1086 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55CL-1073-1086 Details Description
Related parts for CVCO55CL-1073-1086
CONN RCPT .100" 48POS DUAL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADP1871-0.6 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 11A 8-SOIC datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE P 1UH N48 datasheet.pdf
RES 120 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf