Crystek Corporation CVHD-037X-100
CVHD-037X-100 picture photo
Mfg. Part Number
CVHD-037X-100
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCXO 100.000MHZ 3.3V CMOS
Datasheet Download
CVHD-037X-100.pdf
Availability of CVHD-037X-100
QUANTITY
CVHD-037X-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVHD-037X-100
Internal Part NumberEIS-CVHD-037X-100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesCVHD-037X
PackagingTape & Reel (TR)
TypeVCXO
Frequency100MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVHD-037X-100
Related LinksCVHD-0, CVHD-037X-100 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVHD-037X-100 Details Description
Related parts for CVHD-037X-100
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 2048X9 15NS 32-TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
L37-3 SHEET 320X320X2MM W/ADH datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm Series 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CABLE 15POS .100 JUMPER 3 INCH datasheet.pdf