Luminus Devices Inc. CVM-14-56-95-36-AC00-F2-2
CVM-14-56-95-36-AC00-F2-2 picture photo
Mfg. Part Number
CVM-14-56-95-36-AC00-F2-2
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED COB WHT 5600K 95CRI
Datasheet Download
CVM-14-56-95-36-AC00-F2-2.pdf
Availability of CVM-14-56-95-36-AC00-F2-2
QUANTITY
CVM-14-56-95-36-AC00-F2-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVM-14-56-95-36-AC00-F2-2
Internal Part NumberEIS-CVM-14-56-95-36-AC00-F2-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package225
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesStudio
PackagingTray
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Cool
CCT (K)5600K 2-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test2800 lm (Typ)
Current - Test1A
Temperature - Test100°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)36V
Lumens/Watt @ Current - Test78 lm/W
Current - Max1A
CRI (Color Rendering Index)95
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension19.00mm L x 19.00mm W
Height1.37mm
Light Emitting Surface (LES)13.50mm Diameter
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVM-14-56-95-36-AC00-F2-2
Related LinksCVM-14-56-95, CVM-14-56-95-36-AC00-F2-2 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
CVM-14-56-95-36-AC00-F2-2 Details Description
Related parts for CVM-14-56-95-36-AC00-F2-2
CONN HEADER 37POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
BCZ 3.81/09/180FZE SN BK BX datasheet.pdf
FMC-CE IO EXPANSION CARD datasheet.pdf
RES SMD 23 OHM 0.02% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
TV 55C 55#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
10UF 63V 7,7X12,7MM 105C 2000H datasheet.pdf