Luminus Devices Inc. CVM-14-56-95-36-AC00-F2-3
CVM-14-56-95-36-AC00-F2-3 picture photo
Mfg. Part Number
CVM-14-56-95-36-AC00-F2-3
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED ARRAY WHITE
Datasheet Download
CVM-14-56-95-36-AC00-F2-3.pdf
Availability of CVM-14-56-95-36-AC00-F2-3
QUANTITY
CVM-14-56-95-36-AC00-F2-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVM-14-56-95-36-AC00-F2-3
Internal Part NumberEIS-CVM-14-56-95-36-AC00-F2-3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package225
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesCVM-14
PackagingTray
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Cool
CCT (K)5600K
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test2800 lm (Typ)
Current - Test1A
Temperature - Test100°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)36V
Lumens/Watt @ Current - Test78 lm/W
Current - Max1A
CRI (Color Rendering Index)95
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension19.00mm L x 19.00mm W
Height1.37mm
Light Emitting Surface (LES)13.50mm Diameter
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVM-14-56-95-36-AC00-F2-3
Related LinksCVM-14-56-95, CVM-14-56-95-36-AC00-F2-3 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
CVM-14-56-95-36-AC00-F2-3 Details Description
Related parts for CVM-14-56-95-36-AC00-F2-3
IC FPGA 112 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A .100 11POS 15AU datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
LED PINK 0603 SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 32POS TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100 R/ANGLE datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT PIN datasheet.pdf