Luminus Devices Inc. CVM-27-56-95-36-AA00-F2-2
CVM-27-56-95-36-AA00-F2-2 picture photo
Mfg. Part Number
CVM-27-56-95-36-AA00-F2-2
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED COB WHT 5600K 95CRI
Datasheet Download
CVM-27-56-95-36-AA00-F2-2.pdf
Availability of CVM-27-56-95-36-AA00-F2-2
QUANTITY
CVM-27-56-95-36-AA00-F2-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVM-27-56-95-36-AA00-F2-2
Internal Part NumberEIS-CVM-27-56-95-36-AA00-F2-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesStudio
Packaging-
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Cool
CCT (K)5600K 2-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test-
Current - Test4.2A
Temperature - Test-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)36V
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max4.2A
CRI (Color Rendering Index)95
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension31.50mm L x 31.50mm W
Height1.37mm
Light Emitting Surface (LES)26.50mm Diameter
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVM-27-56-95-36-AA00-F2-2
Related LinksCVM-27-56-95, CVM-27-56-95-36-AA00-F2-2 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
CVM-27-56-95-36-AA00-F2-2 Details Description
Related parts for CVM-27-56-95-36-AA00-F2-2
RES SMD 100K OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 17 POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN datasheet.pdf
VARISTOR 42V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 3.32KOHM 0.01% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 2500VDC AXIA datasheet.pdf