Crystek Corporation CVSS-945-50.000
CVSS-945-50.000 picture photo
Mfg. Part Number
CVSS-945-50.000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCXO 50.000MHZ SINE WAVE SMD
Datasheet Download
CVSS-945-50.000.pdf
Availability of CVSS-945-50.000
QUANTITY
CVSS-945-50.000 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVSS-945-50.000
Internal Part NumberEIS-CVSS-945-50.000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesCVSS-945
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency50MHz
Function-
OutputSine Wave
Voltage - Supply5V
Frequency Stability-
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)30mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.560" L x 0.360" W (14.20mm x 9.14mm)
Height0.210" (5.33mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVSS-945-50.000
Related LinksCVSS-94, CVSS-945-50.000 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVSS-945-50.000 Details Description
Related parts for CVSS-945-50.000
LED SS 12V QUAD GRN DIFF PCB 5MM datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE RET datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
VARISTOR 162V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
SWITCH LIMIT 24VDC W/LED IND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 475 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CABLE R/A FMALE-STR FMAL 4POS 4M datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf